2
Evet sorumuz gerçekten çok basit Beşiktaş neden bu kadar başarılı? Sorumuz basit ancak buna sayfalarca cevap yazabilirsiniz. Madde madde sıralayabilirsiniz, Beşiktaş'ın başarılı olmasının yanında Beşiktaş'ın rakipleri neden bu kadar başarısız sorusunun da sorulması gerekmez mi?

Baktığınız zaman Beşiktaş tarihi boyunca 1 kez 2 sefer, bir kez ise 3 sefer ardı ardına şampiyon olabilmiş. Beşiktaş taraftarı normalde ikincilikler ile övünen şampiyon olamasak da biz Beşiktaş'lıyız arkadaş demesiyle ünlü bir takımdır. Beşiktaş taraftarının ruhunda asilik vardır. Öyle her sene şampiyonluğa alışık bü
Devamı
nyesi de yoktur. Ancak olamayınca napsın yapacak bir şey yok oda ayrı bir konu.

Ancak gel gelelim son iki sezondur neden Beşiktaş şampiyon oluyor? Takımın başındaki hocaya bakıyorsunuz, Şenol Güneş. Başarılı bir teknik direktör ancak hocalık tarihinde şampiyonluğu olmayan bir isimdi. Şenol Güneş diyoruz harika bir hoca diyoruz ama şampiyonluk kariyeri yok. Takıma bakıyorsunuz Slaven biliç zamanındaki kadrosundan pek farklılık yok. Yine iyi oyuncular var. Peki bu takım neden iki sezondur şampiyon oluyor?

Artık cevabı vermenin zamanı geldi değil mi? Evet arkadaşlar sorunun cevabı çok basit. Yönetiminden masörüne bir inanmışlık var, ortada bir sistem takımı yaratılmış. İşte bu yüzden Beşiktaş şampiyon oluyor. Fikret Orman faktörü var adam bir geldi pir geldi. Önce vefa dedi millet alay etti aaa Feda diyorlar dendi. Ancak takımın borçları ödendi. Harika bir sistem getirildi. Rakip taraftarlar alay ederken onlar sadece işlerine baktılar. Gün geldi Fikret Orman ve ekibi kazandı. Harika bir sistem, harika bir hoca şampiyonluğa aç bir hoca ve futbolcu topluluğu. Yıldızdan öte takıma uyum sağlayacak yıldızlar yaratıldı. Sonuç olarak Beşiktaş iki sezon üst üste şampiyon oldu ve muhtemeldir ki önümüzdeki sezonda şampiyonluğun % 99 en büyük adayı aslında tek adayıdır.

Galatasaray ve Fenerbahçe bu kötü durumdan kolay kolay çıkamayacağını düşünürken eh Başakşehir'de pek Beşiktaş'la baş edecek futbolcu topluluğuna sahip değil. Bakıyorsunuz Beşiktaş Başakşehir'i yenemeden şampiyon olmuş. Başakşehir olmadık maçlar kaybetmese, tabi bunda hakem hatalarının olduğu maçlarda çoğunlukta belkide bu senenin şampiyonu olabilirdi. Bakalım önümüzdeki sezon Beşiktaş bu rüzgarı devam ettirebilecek mi? Merakla bekliyoruz.
2
Fenerbahçe kendi sahasında ağırladığı Medipol Başakşehir'e kupada elendi. Maçın normal dakikaları 2-2 sona ererken uzatma dakikalarında da gol olmayınca maç penaltı atışlarına gitti. Penaltı atışlarında Fenerbahçe 3 kez avantajı yakalasa da gole çeviremeyince Başakşehir kendisine gelen fırsatı tepmeyerek penaltılarda 9-10 kazanarak finale yükseldi.

Maçın 120 dakikasında Medipol Başakşehir takımı deplasmanda oynamasına rağmen maçın tek hakim tarafıydı. Fenerbahçe kendi sahasında rakiplerine zor anlar yaşatırdı ancak Başakşehir karşısında işler istedikleri gibi gitmedi. Özellikle uzatma daki
Devamı
kalarında oynanan 30 dakika da Fenerbahçe Başakşehir takımının kalesine dahi gidemedi. Bu maçı penaltılarda Fenerbahçe kazanmış olsaydı gerçekten futbol adına adaletsiz bir gece yaşanmış olacaktı.

Başakşehir 3 kez penaltı atışından yararlanamadı ancak bir sonraki penaltıyı Fenerbahçeli futbolcular gole çeviremeyince bir türlü turu atlayamadı. 13. penaltıyı kullanan Josef de Souza golü atamayınca Başakşehir finale yükselen taraf oldu. Yalnız bu maçın Başakşehir takımından başka bir kazananı vardı oda maçı izleyen seyircilerdi. Maça ve gole doydukları muhteşem bir akşam oldu.

Yalnız Başakşehir'in muhteşem futbolundan da bahsetmeden olmaz. Lig'te şuan Beşiktaş'ın tek ciddi rakibi olan takım Türkiye Ziraat Kupası'nda da yoluna devam ederek iki kulvarda devam eden tek takım olma özelliğini de elinde bulunduruyor. Oynadıkları futbolla bu sezon taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazanan Başakşehir bu sezon şampiyon olmaları durumunda bu başarının rastlantı olmadığını herkese göstermiş oldular. Galatasaray'ı bu sezon 2 maçta da yenme başarısı gösterdiler. Türkiye Kupası'ndan elediler. Beşiktaş'ı, Fenerbahçe'yi yendiler. Eğer kendi sahalarında oynadıkları ve Anadolu takımlarından kaybetmeyecekleri karşılaşmalar oldu. O maçlarda kaybetmeseydiler, biraz da hakem hatalarından ciddi puanlar kaybettiler onlar yaşanmasaydı bu sezonun şampiyonu olabilirlerdi. Ahmet Çakar Beyaz Tv'de yayınlanan Beyaz Futbol programında yaptığı açıklamada, Başakşehir takımı eğer hakem hatalarına takılmasaydı şuan şampiyonluğunu 8-9 puanla ilan etmişti açıklamaları futbol camiasına bomba gibi düşmüştü. Oynanan karşılaşmalara ve yapılan hakem hatalarına da bakacak olursak, Ahmet Çakar'a katılmamak mümkün değil.

Başakşehir takımı gösterdiği bu performans ile zaten bu senenin tartışmasız şampiyonu olmuş durumda. Önemli olan bu performansın uzun seneler sürdürülebilir olması. Bunu başarmaları durumunda Ligin dördüncü büyüğü olarak yerini alabilirler. Burada Trabzonspor'a gönül veren kardeşlerimiz gönül koymasınlar. Tabi ki dördüncü büyük takım Trabzonspor'dur ancak Trabzon takımının uzun yıllar başarıdan uzak kalması şampiyonluk yarışına girememesi nedeniyle dördüncülük yerini Başakşehir'e bırakabilir. Sonuç olarak Başakşehir gösterdiği performans ile bu yolda emin adımlarla ilerliyor.
2
Bir Galatasaray'lı olarak hemde koyu bir Galatasaray'lı olarak ciddi bir üzüntü içerisindeyim. Beşiktaş'ı küçümsemek için değil ancak Beşiktaş iki sene arka arkaya şampiyon olabilecek kalitede bir takım olduğuna inanmıyorum. Bunun en büyük sebebi başta Galatasaray olmak üzere Fenerbahçe'nin muhteşem formsuzluğudur.

Zaten bakıyorsunuz, Fenerbahçe yok, Galatasaray yok, Beşiktaş neredeyse şampiyonluğu Başakşehir'e kaptıracak. Onca puan farkından 2 puana kadar düştüler. Birde hala inanmakta zorluk çekiyorum en iyi takım biziz diyor taraftarları. Arkadaş sen bu sene elinden geleni yaptın şampiyo
Devamı
nluğu vermek için ama bizim takımlarımızda iş yok ki. Olmadık maçlarda olmadık puan kayıplar yaşanınca haliyle Beşiktaş şampiyon olur. Tarihi boyunca ve bundan sonra 100 defa bu kulüp tekrar dünyaya gelse belki de böyle bir başarı elde edemeyecek Başakşehir bile şampiyon olma hayalleri kuruyor.

Yanlış anlaşılmasın burada kimseyi küçümsediğim yok, tabi ki sen başarısız olursan biri gelip şampiyon olacak. Ama ben Galatasaray yönetimine de anlam veremiyorum. Tudor hiçbir derbiyi kazanamamış bana göre oldukça başarısız bir isim ama bakıyorsunuz bir sonraki senede onunla devam edeceğiz deniyor. Eee bizde eyvah yine şampiyonluk gitti diyoruz. Böyle yapılırsa Beşiktaş 4. yıldızı da takar bizde öyle bakarız ekrana.

Yinede centilmenlik kazansın diyor, hak eden kazansın arkadaş futbol oynayan kazansın. Şampiyon Galatasaray olmadığı sürece kimin şampiyon olduğu bizi ilgilendirmiyor da. Kim olursa olsun, ama Fatih Terim hocamız bu takıma geri dönüp özlediğimiz günleri bize versin biz bunu istiyoruz...
Aslandan Haber

Her gün düzenli olarak güncellenen bilgi arşiv sitesi.

Son Yorumlar